În data de 4 iunie 2025, Departamentul Drept Procedural al Facultății de Drept, USM a avut bucuria de a găzdui partea a doua a evenimentului „Future of Democracy in Legal Education”, dedicat promovării democrației și valorilor europene în educația juridică.
Peste 25 de profesori de discipline juridice din colegii din întreaga țară au fost oaspeții facultății, participând la un tur ghidat al instituției, descoperind sălile moderne, laboratoarele specializate și infrastructura academică.
În cadrul sesiunii oficiale:
Prof. univ. dr. Sergiu Băieșu, Decanul Facultății de Drept, a salutat participanții și a reafirmat sprijinul continuu oferit colegiilor, încurajând tinerii să urmeze un traseu educațional în domeniul dreptului.
Tatiana Lungu, reprezentantă a Ambasadei Suediei, a vorbit despre importanța consolidării valorilor democratice încă din faza formării profesionale, precum și despre sprijinul Suediei în modernizarea sistemului educațional.
Sesiunea a fost moderată de conf. univ. dr. Elena Belei, șefa Departamentului Drept Procedural, care a evidențiat rolul cadrelor didactice în formarea gândirii critice și a conștiinței civice și în parteneriat cu Natalia Gavrilenco, câștigătoare a Bursei Nobel Prize Teacher Summit, care a coordonat conceptul programului.
Vizita s-a încheiat cu:
Înmânarea certificatelor de participare
Poză de grup simbolică
O sesiune relaxată Fikka
, în care au fost schimbate idei, contacte și bune practici.
Facultatea de Drept, prin Departamentul Drept Procedural, își exprimă angajamentul de a continua colaborarea cu instituțiile de învățământ colegial, contribuind la formarea unei generații de juriști responsabili, implicați și bine ancorați în valorile statului de drept.
Evenimentul a fost organizat cu sprijinul Ambasadei Suediei
, Institutului Suedez și IDLO, parteneri strategici în promovarea unei educații juridice moderne, deschise și democratice în Republica Moldova.